ШВК. Блог волонтера

Благодійність та довіра. Як волонтеру не втратити довіру тих, хто допомагає?

Блог Марини Куркач

Тема довіри досить складна, враховуючи гучні скандали довкола зловживань пожертвами, як волонтерами, так і благодійними фондами. Постійні підозри волонтерів у піарі політичних партій та конкретних медійних осіб. І дізнаємося ми про всі ці випадки користливості вкрай рідко.

Впевнена, якщо не замовчувати та частіше перевіряти діяльність усіх, хто має відношення до надання допомоги - скандалів буде у сотні разів більше.

Що ставить собі за мету Штаб волонтерів Кременчука?

🤝Змінити систему благодійності "гроші йдуть в нікуди".

🤝 Зробити добродійність та волонтерство більш професійно прозорими.

🤝 Закріпити громадський контроль, як невід'ємну складову волонтерства.

🤝 Підвищити рівень усвідомлення суспільством своєї соціальної відповідальності.

🤝 Об'єднати підприємців, представників активної громади, соціально-орієнтованого бізнесу, благодійних організацій/фондів та влади міста для оперативного вирішення проблем у місті.

🤝 Підтримати ініціативи та соціальні проєкти людей, які прагнуть змін.

🤝 Сприяти реформам та модернізаціям у сфері охорони здоров'я, і в усіх напрямках рівня життя, що стосуються соціально незахищених верст населення.

Особисто для мене, довіра до волонтера або благодійного фонду формується на: меті і терміні збору коштів; звіті про їх використання; реальних відгуках людей, яким допомога надавалася; публічному доступі до будь-якої інформації, що стосується благодійної роботи. Це вже з власного досвіду співпраці з волонтерами, які до благодійності відношення зовсім не мають.

❗️

Те, чого багато хто з нас не знає - благодійник має повно право контролювати цільове використання своїх коштів та побачити звіт.

В Україні зареєстровані тисячі благодійних фондів і громадських організацій. Але зрозуміти точну цифру реально працюючих - неможливо. Це вже пропозиція до влади - забезпечте нарешті законодавчу базу для прозорої, підзвітної й ефективної добродійності.

Судячи з щорічних звітів до податкової, які не подаються, у більшої половини - офіційної діяльності немає. Є фонди, які працюють роками, але не вважають за необхідне публічно звітувати перед тими, хто ці гроші дає. Іноді вони надають звіт за запитом. Запит - це коли подтрібно вимагати інформацію, та через невизначений час отримати професійно далекі від істини цифри.

Так само, як і багато волонтерів, які не прагнуть до публічної звітності з їх особистих рахунків, на які вони збирають кошти з пересічних громадян. Як звикли працювати, так і будемо. Той, хто не вірить, хай не допомагає - вже девіз.

Про "благодійні" скрині, в які ми з Вами кидаємо гроші на вулицях, у магазинах та кафе - окрема тема. Потрібно навчитися хоча б перевіряти інформацію, що зазначена на ній (контакти, мета збору, сума, сроки, де побачити відповідні документи і т.п.) Доки кожен учасник благодійного процесу не відповідатиме за кінцевий результат допомоги, питання довіри залишатиметься на тому ж самому невизначеному місці.

Нагадаю, Закон України сьогодні не дозволяє покарати шахраїв і вчасно припинити маніпулювання довірою громадян. Ні, низка законів про можливість притягувати до адміністративної кримінальної відповідальності шахраїв, існує. Але не діє у реальному житті. Тому, якщо Ви звернетесь до поліції, бажаючи написати заяву про шахрайство з боку волонтера або ГО. Все, що Ви почуєте, це те, що свої гроші Ви віддали добровільно, а значить – немає постраждалої сторони. Складу злочину немає, Вас силоміць не примушували.

Графіки на фото - це дослідження, яке проводилось Українським центром вивчення громадської думки «Соціоінформ» на замовлення Zagoriy Foundation впродовж червня-серпня 2019 р.

Пам'ятайте про те, що Вашою метою, як порядного волонтера, є максимальна публічність та відкритий діалог із громадськістю. Це в Ваших же інтересах.

Як відомо, наші люди схильні довіряти власним переконанням зробити або підтримати добру справу. Тому дайте їм, будь ласка, фактичні підстави довіряти Вам без сумнівів.

Саме довіра вирішує чи отримають допомогу ті, хто насправді її потребують. За нестачею довіри суспільство залише цих людей наодинці зі своїми проблемами.

Буду дуже вдячна усім, хто приєднається до обговорення блогу або запропонує написати про важливі для нього теми.

З повагою до кожного читача, Штаб волонтерів Кременчука