Інша Жінка. Корисна інформація

Про жінку-легенду та впливовість її на хід історії

Історії видатних українок, які пройшли «крізь терни до зірок» та вплинули на хід історії – читайте у новій рубриці #ПишаємосяНею Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з UN Women Ukraine. Такі історії вкотре демонструють значний внесок жінок в розвиток України та світу і доводять важливість досягнення рівності жінок та чоловіків у суспільстві.

✨ Сьогоднішня історія про жінку-легенду ХХ століття, яка втілила у життя не лише власні мрії, а й бажання своїх земляків.

Голда Меїр була першою жінкою, яка стала яка стала співзасновницею та очолила уряд держави Ізраїль.

«Ні їжі, ні одягу, ні тепла», – таким Голда пам’ятала своє дитинство. Народилася дівчинка 3 травня 1898 року в дореволюційному Києві, де проживала з родиною на вулиці Басейній. Пізніше батько, у пошуках кращої долі, перевіз родину до США. Там Меїр провела 15 років свого життя: закінчила школу та університет, стала наймолодшою делегаткою Американського Єврейського конгресу. В Америці вона вийшла заміж, а пізніше купила «щасливий квиток» на пароплав до Палестини, що доправив жінку в нову країну до нового життя.

Величезний вплив на Голду справило знайомство з Давидом Бен-Гуріоном і Іцхаком Бен-Цві. Друзі з Близького Сходу були проїздом в США та зупинилися у батьківській оселі Меїр. Спілкування з ними надихнуло жінку вступити до єврейської робітничої партії «Poale Zion».

Через 30 років Бен-Гуріон оголосив Декларацію Незалежності Ізраїлю й став його першим Прем'єр-міністром, Бен-Цві – другим Президентом, а Голда Меїр стала першою жінкою, яка обійняла пост голови Уряду Ізраїлю у віці 71 рік.

💬«Коли ми будемо писати історію нашої країни, то там буде розповідь про єврейську жінку, яка знайшла гроші, необхідні для створення держави», – говорив про неї Бен-Гуріон з вдячністю про те, що Голді вдалось зібрати понад 50 млн доларів на боротьбу за незалежність держави.

У фокусі уваги Голди, як Прем’єрки, питання соціального та економічного розвитку. Лише за 5 років свого прем’єрства Голда Меїр знизила податки для бідних та почала велике будівництво соціального житла! «Непоступлива», – казали про Меїр усі, хто бачив, як палко вона захищає інтереси своєї держави. А ще Голда Меїр – авторка концепції Ізраїлю як осередку та центру світового єврейства.

Голда Меїр залишилася принциповою і під час завершення політичної кар'єри, що пов'язане з війною «Судного дня», яка розпочалася у жовтні 1973 року. Тоді Ізраїль виграв війну впродовж 16 діб, однак загинуло 2,5 тисячі осіб. Сприймаючи такі втрати як особисту трагедію, Меїр взяла на себе провину за недостатню захищеність громадян і склала свої повноваження. Парламент вмовляв жінку лишитися, проте Меїр залишилася непохитною у власному рішенні.

Попри визнаний сучасниками успіх Голди Меїр у політичній діяльності, сама Експрем’єрка скромно підкреслювала: «Я не обирала кар’єру, не шукала професію – просто так склалася доля». Народжена у Києві легендарна жінка пішла з життя 8 грудня 1978 року, залишивши наступникам філософію політики моралі, людяності та відповідальності. Її заслуги пам’ятають і сьогодні – у 2020 році Голда Меїр увійшла до рейтингу 100 найвпливовіших жінок сторіччя за версією журналу «Time».

За даними сторінки Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції