ШВК. Корисна інформація. Новини

Торгівля людьми – це злочин та порушення прав людини

30 ЛИПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Торгівля людьми – це злочин та порушення прав людини, який в сучасному світі набуває нового змісту. Наприклад, такого...

«Закладки»… в нашому дитинстві це слово мало єдине значення і асоціювалось з книгою, читацькою активністю учнівської молоді, а сьогодні його все частіше можна почути в поєднанні зі словами «кур’єр», «кладмен», «графітчик» і пов’язане воно зі злочинними угрупуваннями наркоділерів.

Як правило, все починається з того, що майбутній жертві пропонують привабливі можливості заробітку. Через вербування, що найчастіше здійснюється в соціальних мережах, школах, на клубних вечірках, відбувається втягнення у злочинну діяльність засобами впливу або використовуючи уразливий стан особи. І, як не дивно, це також торгівля людьми.

Часто жертви не усвідомлюють, що ними маніпулюють і використовують для отримання прибутків. Діти та підлітки є особливою мішенню для злочинців через легку довірливість. У підлітковому віці, як правило, з’являється прагнення до самостійності та незалежності, починають з’являтися друзі старшого віку та нові захоплення. Виникає бажання мати власні кошти, які ніхто не буде контролювати, і підліток готовий скористатися першою ж можливістю заробити «легкі гроші». При цьому, часто не аналізуючи і не розуміючи можливі наслідки, погоджується на небезпечну роботу.

В середньому діти підліткового віку складають 20% з усіх жертв торгівлі людьми. Для деяких це обмежується травматичним досвідом, деякі вже не повертаються в родину. До вразливої категорії людей, які потрапляють в ситуацію торгівлі людьми, відносяться діти батьків-заробітчан, діти з малозабезпечених родин та діти, в сім’ях яких було присутнє домашнє насильство. Такі підлітки часто озлоблюються, стають агресивними, пропускають уроки, знайомляться і підтримують контакти з сумнівними особами, вони шукають психологічної підтримки, розуміння і прийняття за межами родини, таким чином натрапляючи на вербувальників чи трафікерів.

Зазвичай, вербувальники добре знають психологію та вміють маніпулювати, знаходять механізм контролю, який є найбільш дієвим. Підлітків вербують кур’єрами для проведення «закладок» наркотиків або графітчиками для нанесення на будівлі, паркани, зупинки адрес наркосайтів. Для посилення контролю над жертвами їх можуть схиляти до вживання психотропних речовин, пропонуючи першу дозу безкоштовно. Молоді люди навіть не усвідомлюють, що їх використовують для отримання прибутків наркоділки.

Якщо потерпілі можуть вільно пересуватися, це не означає, що вони вільні і не є жертвами торгівців людьми, адже припинити свою вимушену злочинну діяльність вони не можуть. Це може бути пов’язано з переконанням, що за порушення закону їм загрожує ув’язнення, саме страх переслідування потерпілих утримує їх від звернення до правоохоронних органів, батьків. Цей страх, а також переконаність підлітків у неможливості отримати допомогу активно підтримується торгівцями людьми для забезпечення контролю над ними.
Ось лише декілька перших ознак, які можуть свідчити, що ваша дитина постраждала від експлуатації чи знаходиться в процесі вербування:

  • Разюча зміна у зовнішньому вигляді
  • З’являються поведінкові реакції (надмірна підозрілість, замкнутість, небажання говорити, уникання погляду, залежності)
  • Простежуються психологічні прояви (тривожність, надмірна збудливість, депресія, розлади сну, підвищена конфліктність, зниження потреби в соціальних контактах, труднощі в концентрації уваги)
  • Проводить багато часу в соціальних мережах, грає онлайн
  • З’являються дорогі речі, які раніше підліток не міг собі дозволити (мобільний телефон, новий одяг, косметика, доступ до платних ігор онлайн)

Шановні батьки! У вас є неабияка влада втрутитись і вчасно захистити своїх дітей, адже роль батьків дуже важлива у формуванні дитячої особистості, її взаємовідносин з однолітками, психологічного самопочуття, яке визначається задоволенням у сім’ї найголовніших потреб: любові та довіри, самостійності, самоствердження і визнання.
Якщо ви помітили ознаки небезпеки будуйте відвертий діалог з підлітком, де кожен може вільно ділитися думками в безпечному середовищі, довіряючи один одному.
Покажіть, що ви не засуджуєте його, а розумієте, що ви на боці підлітка і підтримаєте його.
Звертайтесь за допомогою до правоохоронних органів.

І пам’ятайте, що жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа незалежно від віку та статі!

Джерело: Кременчуцький міський центр соціальних служб