Інша Жінка. Регіони

Анна Орловська про лідерство, інтелект, критичне мислення або як створити соціальне підприємництво

Інша Жінка. Олександрія
Інтерв'ю

Дорогі читачі, спеціально для цього номера газети ми поспілкувалися з Анною Орловською - засновницею тренінгового центру “Мозаїка”. Детальніше про роботу, мету підприємництва та суміщення материнства з роботою, читайте далі в інтерв'ю.

1. Розкажіть про себе: хто ви, яку маєте освіту, чи маєте сім'ю…

Я, Анна Орловська, soft skills тренерка, соцпідприємець, експертка з організаційного та особистого розвитку. Заміжня, виховую маленьку донечку. Маю дві вищі освіти: юрист і менеджер неурядових організацій. І я тричі змінювала професію.
У 18 стала юристом громадської приймальні Фонду милосердя та здоров’я. Щодня захищала права малозабезпечених і бачила, що одні й ті клієнти приходять знову і знову. Тому вирішила взятися за системне розв’язання проблеми. У 23 долучилася до запуску реформи безоплатної правової допомоги, координувала роботу офісів Мережі правового розвитку (у той час вони називалися Центрами правової інформації і консультації) у 17 областях. Реформа запрацювала, але у 26 я зрозуміла, що для подолання бідності мало просто забезпечення доступу до правосуддя. Потрібно підвищити рівень освіченості людей. З цією метою в 2020 р. я заснувала Тренінговий центр “Мозаїка”

2. Розкажіть про свою справу. Що це за організація, як усе починалося?
“Мозаїка” mozaikastudy - це соціальне підприємництво, що надає платні та безкоштовні послуги із розвитку м’яких навичок: лідерство, комунікація, емоційний інтелект, критичне мислення, креативність… Якщо коротко, то всі затребувані у майбутньому навички, що в умовах невизначеності здатні допомогти людині знайти своє місце, самореалізуватися у житті. Почалося все у 2018 році, коли я переїхала з Херсона в Олександрію, через призначення чоловіка на посаду судді. Я виграла міні-грант у Young Agents of Change і провела локальний тренінг для бажаючих стати тренерками, заявила про намір відкрити тренінговий центр і після цього тренінгу взялася за стратегічне планування діяльності організації з учасницями. Якщо чесно, то багато з них тоді не вірили у серйозність намірів, але допомогли придумати назву, сформувати місію та напрямки роботи організації. Та фактично за рік я довела, що навіть у маленькому місті є запит на якісні освітні послуги, консультації з профорієнтації та організаційного розвитку. Мені вдалося вмотивувати учасниць цього тренінгу продовжити самоосвіту, пройти купу додаткових навчань і стажувань, втілити не один спільний проєкт. Так фактично з нуля у новому місті крок за кроком я сформувала професійну команду. 

3. Яка мета діяльності? Особливості та функції організації.
Ми співпрацюємо з жінками, вчителями, підлітками, владою, громадськими та приватними організаціями. Проводимо тренінги із розвитку навичок, персональні консультації з профорієнтації, особистого та організаційного розвитку, втілюємо соціальні проєкти. Наприклад, зараз виграли грант від Британської ради за програмою “Активні громадяни” і плануємо з березня запустити 7 інтерв’ю з успішними підприємцями для Подкасту “Must have. Навички майбутнього”, що буде у вільному доступі. Особливість нашої організації у вмілому поєднанні платних та безкоштовних освітніх послуг.

4. Чи були труднощі на початку, які?
Труднощі є завжди, я сприймаю їх як можливості для розвитку бізнесу. Наприклад, перед початком карантину планували запусти 10-місячний навчальний курс для підлітків “10 Soft skills “Прокачка”, зібрали групу дітей, а 12 березня ввели карантин. І нам довелося швидко переорієнтуватися, замість курсу запустили комплексні консультації з профорієнтації, що складаються з трьох частин: онлайн тестування з психологом, профорієнтаційну гру з арт-коучем і розробку персонального плану розвитку з тренером.

5. Як ви пройшли цей шлях: від створення своєї справи до її стабільного процвітання?
Я б сказала, що ми на початку шляху. Зараз я працюю над створенням дієвої бізнес-моделі, що поєднує різні джерела фінансування.

6. Крім організації ви ще чимось займаєтеся? Яке ваше хобі?
Так, нещодавно я очолила Регіональне представництво ГО “Інша жінка” в Олександрії. Це мережева організація, що об’єднує жінок, які підтримують інших жінок, допомагають самореалізуватися в бізнесі, політиці, кар’єрі та сім’ї. Разом із головою організації Юлією Цибульською наразі плануємо запустити бізнес-інкубатор щоб якомога більше жінок ставали економічно незалежними, проводимо надихаючі бізнес-сніданки із жінками-підприємцями.

7. Який зараз стан справ організації? Які проекти реалізовуєте?
Крім всього, що я вже перелічила зараз запускаємо з міською радою проєкт “Олександрія - місто магніт”. Він передбачає напрацювання стратегічних документів, що стануть поштовхом для розвитку культурних і креативних індустрій в Олександрії, і сприятимуть їх конвертації у соціально-економічні дивіденди для громади міста.

8. Із якими організаціями співпрацюєте? Який найяскравіший проект втілили?
Так, ми тісно співпрацюємо з місцевими та всеукраїнськими громадськими організаціями, освітніми бізнесами. Наприклад, Олександрійським гендерним інформаційним центром, ГО “Молодіжний табір “Патріот”, ГО "Матерів дітей з інвалідністю Олександрії "Серце матері", ГО “Спілка митців Олександрійщини”, ГО “Львівська освітня фундація”, Інститутом соціокультурного менеджменту, Представництвом “Корпусу Миру” в Україні, Vashart gallery.
На приклад, з галереєю 2018 році ми втілили проєкт "Зірковий шлях в мистецтві починається з Vashart gallery". У рамках проєкту олександрійськими художниками та трьома дітьми була створена унікальна серія з 9 картин “У майбутнє крізь минуле”, виданий українською та англійською мовою каталог із описом та фотографіями цих картин. У 2019 році виставку, створеної серії картин, було проведено у трьох містах Іспанії. Участь у відкриті виставки у травні 2019 року в Барселоні за підтримки меценатів та української діаспори взяли дві художниці-наставниці, три дитини-переможці конкурсу малюнків, які були безпосередньо залучені до створення серії картин, та PR-менеджерка. Також виставку відвідали почесні консули Туреччини, Казахстану, Генеральний консул України в Барселоні Оксана Драмарецька. Виставка користувалася популярністю серед відвідувачів, каталог “У майбутнє крізь минуле” був додатково перекладений іспанською мовою та повторно надрукований, картини мандрували містами Іспанії до кінця осені 2019 року.

9. У вас є помічники чи ви все самі?
У нашій команді 6 осіб: тренер-координатор, комунікаційниця, бухгалтерка, арт-коуч, психолог та я. Кожна з нас є першокласним спеціалістом і я не уявляю як би встигла все реалізувати самостійно.

10. Наскільки активно громада вашого міста долучається до проектів?
Олександрійці радо долучаться до втілення всіх наших проєктів. Звісно час від часу трапляються виключення, доводиться шукати “точки входу”, популяризовувати проєкти через локальних лідерів думок, популяризувати освітні послуги і підігрівати попит. Та зазвичай олександрійці, які хоча б раз скористалися нашими послугами або долучилися до проєкту, повертаються і самі залучають своїх рідних, друзів, рекомендують нас знайомим.

Спілкувалася Катерина Долинська

Фото Анни Орловської

Новини ГроМади